MESIAC KNIHY S BEPATCHED

Mesiac-knihy-s-BEPATCHED

Definíciu marca ako mesiaca knihy pozná snáď každý z nás. Toto slovné spojenie vnímame odmala, a v tomto období dochádza k intenzívnejšej snahe zvýšiť záujem o knihy a čítanie.
My v BEPATCHED knihy zbožňujeme. Rovnako ako nové informácie a fakty. Na úvod si teda v krátkosti priblížime, čím si marec vyslúžil svoj prívlastok a následne si objasníme, čo má BEPATCHED s knihami spoločné.

Písal sa rok 1955

A práve v tomto roku bol v bývalom Československu vyhlásený marec za mesiac knihy. Stalo sa tak na počesť buditeľa a spisovateľa Mateja Hrebendu (1796 – 1880), ktorý sa v mesiaci marec narodil i zomrel.

Život Mateja Hrebendu nebol jednoduchý. Vyrastal v chudobe, v desiatich rokoch mu zomrela matka, a už od skorého detstva mu slabol zrak. Nakoniec úplne oslepol, no nič z toho ho neodradilo aby ostal verný tomu, čo miloval – knihám.
Do histórie sa Matej Hrebenda zapísal najmä ako popredný šíriteľ slovenských a českých kníh. V tomto období bolo čítanie kníh medzi bežnými ľuďmi považované za zbytočné, určené len pre vzdelancov, čo sa Hrebenda snažil zmeniť. V priebehu života veľa cestoval, počas čoho vyberal finančné zbierky, spisoval ľudové piesne, predával knihy od vydavateľov, šíril kultúru a osvetu.
Na svojich cestách zároveň zachraňoval knihy pred vyhodením a zničením. Posielal ich do škôl, spolkov alebo ich odovzdával popredným vzdelancom. Zachránil tým mnoho kníh a významnou mierou prispel k budovaniu knižníc.

Na jeho meno sa nezabudlo ani dnes a v názve si ho stále nesú Knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči alebo Knižnica Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote.

Okrem toho, že je u nás čítanie kníh takmer na dennom poriadku, prepojili sme túto záľubu aj s našou kreativitou. Pre všetkých nadšencov čítania a knihomoľov, ktorým sa nechce pamätať si, kde naposledy skončili, máme v našej ponuke ručne maľované záložky do knihy BEPATCHED.

Ide o ďalší výrobok, ktorého cieľom je spojiť užitočnosť s umením. Najradšej totiž máme ak môžeme naše produkty aj používať, nielen sa na nich pozerať. Maľované drevené záložky do knihy vedia splniť aj úlohu originálneho darčeka. Darčeka pre ňu, pre neho, pre pani učiteľku v škole či pre najlepšiu kamarátku. Pravému milovníkovi kníh by totiž záložka chýbať nemala. A ak takého v okolí nemáte, potešte kľudne seba.
Všetky záložky BEPATCHED sú namaľované v počte 1 kus.

Ak by ste si z našej ponuky hotových dizajnových záložiek nevybrali takú, ktorá vás oslovila, aj pri tomto produkte ponúkame výrobu na zákazku. Knižnú záložku z dreva prispôsobíme obľúbenej farbe, záujmu, citátu. Personalizované záložky do knihy tak naplnia vaše konkrétne predstavy a potešia svojho budúceho majiteľa. A potom už stačí len čítať.

Knižné tipy od BEPATCHED

Keďže rady čítame, prinášame vám aj krátky výber rôznorodých kníh, ktoré nás počas rokov zaujali:

Utorky-s-Morriem
Utorky s Morriem
(Mitch Albom)
Vtak-na-jednej-nohe
Vták na jednej nohe
(Dušan Dušek)
Smad-po-zivote
Smäd po živote
(Irving Stone)
Utek-z-tabora-14
Útek z tábora 14
(Blaine Harden)
Harry-Potter-a-kameň-mudrcov
Harry Potter a Kameň mudrcov
(J. K. Rowling)
Na-chodniku-chodnik
Na chodníku chodník
(Peter Petras)
Hirosima
Hirošima
(John Hersey)
Starec-a-more
Starec a more
(Ernest Hemingway)
Pustny-kvet
Púštny kvet
(Waris Dirie)
Atlas-neuveritelnych-miest
Atlas neuveriteľných miest
(Travis Elborough)

Frankfurter Buchmesse - najväčší knižný veľtrh na svete

Okrem tipov na dobrú knihu stojí za zmienku aj zaujímavé podujatie Frankfurter Buchmesse. Ide o najväčší knižný veľtrh na svete, ktorý sa koná v nemeckom Frankfurte nad Mohanom.

Veľtrh sa organizuje už od roku 1949, kedy sa 205 nemeckých vystavovateľov stretlo v kostole sv. Pavla vo Frankfurte na prvom povojnovom knižnom veľtrhu. História podujatia však siaha oveľa ďalej – až do 15. storočia. V tom čase totiž Johannes Gutenberg vynašiel len pár kilometrov od centra Frankfurtu kníhtlač.

Nemecký knižný veľtrh je kľúčovou marketingovou udalosťou pre uvedenie kníh na trh a napomáha rokovaniam o medzinárodnom predaji práv a licencií. Stretávajú sa tu vydavatelia, agenti, kníhkupci, knihovníci, akademici, ilustrátori, poskytovatelia služieb, filmoví producenti, prekladatelia i široká verejnosť. Návštevníci využívajú príležitosť získať informácie o vydavateľskom trhu, nadviazať kontakty a podnikať.

V roku 2022 sa veľtrh uskutoční v dňoch 19. – 23. októbra a čestným hosťom bude ako krajina Španielsko.

Frankfurtsky-knizny-veltrh

AUTOR FOTKY: MANFRED SEGERER

Frankfurtsky-knizny-veltrh-2

AUTOR FOTKY: DPA/JENS KALAENE

Ak sme týmto článkom inšpirovali aspoň jedného z vás k tomu, aby v dohľadnej dobe siahol po knihe, vnímame ho ako prínosný. Nezabúdajme na silu slov a informácií. Rozširujme si obzory, vzdelávajme sa, relaxujme. To všetko a omnoho viac nám vie dobrá kniha sprostredkovať. A pre tých, ktorí si budú chcieť svoje čítanie aj štýlovo zjednodušiť, sú tu naše záložky. 🙂

BEPATCHED